Interventii chirugicale pe cord la copii

Posted By Bogdan Aungurence

Un maraton, o saptamana plina, o echipa mixta dedicata, implicata si profesionista, a facut totul posibil!

Efortul echipei medicale  a fost unul greu de cuantificat. O echipa complexa de chirurgi cardiovasculari pediatri, cardiologi, anestezişti, cardiologi intervenţionişti, cardio-tehnician, asistenţi medicali condusa de Prof. Dr. Ioannis Tzanavaros, Dr. Vladimir Voth, Dr. Christiane Beck si Pavel Heghi au lucrat cot la cot  cu echipa noastra locala formata Dr Andra Maghiar, Dr Florina Teicu, Dr Laurentiu Braescu, Dr. Andrei Grigorescu, Dr Ana Lascu, Dr. Cristian Mornos, Dr Florin Rasinar si echipa de voluntari condusa de Dr Ioana Dumitrascu-Biris, Dr Ioana Golgot si Dr. rezident Briana Bojin alaturi  de rezidenti de pediatrie din Clinica II Pediatrie Bega.

Impreuna au realizat 10 interventii chirurgicale pe cord dintre care doua operatii Ross(cu homogrefe aduse din Germania), corectie totala tetralogie Fallot, inchidere DSV, inchidere PCA si cura coarctatiei si 4 proceduri intervenționale pentru închiderea defectelor septale atriale, cu dispozitive tip Amplatzer.

Incepand de acum Lara, Iulia, Iasmina, Filip, Sofia, Ioan, David, Dominic, Rares, Nicolas, Maria, Andrei, Luca si Raisa au o inimioara reparata si gata sa creasca frumos intr-o lume pe care incercam sa o facem mai buna pentru ei.

Pentru ca fara sprijinul si implicarea lor nimic nu era posibil, dorim sa le multumim si sa le transmite toata recunostinta celor care au sustinut si crezut in acest proiect.
Fundatia Kinderherzen Germania reprezentat de Anja & Jorg
Fundatia Polisano reprezentata de Catalina Costache
Fundatia CardioApex reprezentata de dr Alina Negru
Grupul oamenilor de afaceri Germani
Clubul Rotary Timisoara
Eximia

Multumim colectivul de conducere al IBCV Timisoara – Șef al Institutului nostru, Manger, Prof. Dr. Constantin Luca, Prof. Dr. Marian Gaspar, Sef Chirurgie cardiaca adulti si copii, Prof. Dr. Petru Deutsch, Șef Terapie Intensivă, Asistente-șef; Dani Demea, Olga Nica, Livia Gheta si Gabriela Mitrescu pentru implicare si dedicare.

Al vostru,
Dr Adrian Lacatusu.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.