EX. PREZENTARE/ RAPORTARE PROIECT (1) ”Tabără pentru persoane cu dizabilități”

1. PREZENTARE/ RAPORTARE PROIECT (1) ”Tabără pentru persoane cu dizabilități”

CREIONAREA UNUI STANDARD MINIMAL PENTRU CA UN PROIECT SĂ FIE SUSȚINUT FINANCIAR DE CĂTRE ROTARY CLUB TIMIȘOARA:

DATE GENERALE

• NUME PROIECT: Tabără pentru persoane cu dizabilităţi
  • OBIECTIV:
  • 90 de persoane adulte cu dizabilităţi intelectuale dobândesc abilităţi şi deprinderi prin intermediul activităţilor de relaţionare (plimbări, sport, concursuri cu premii) şi a activităţilor de învăţare. Atmosfera relaxantă este favorabilă consolidării informaţiilor de bază, învăţării noilor deprinderi şi a dezvoltării personale (abilităţi sociale, comunicare, auto-îngrijire, prietenie).
  • 90 adulţi cu dizabilităţi intelectuale sunt implicaţi în activităţi de timp liber şi se bucură de o vacanţă la munte. Tabăra de vară reprezintă pentru persoanele cu dizabilităţi intelectuale un prilej de a schimba mediul, de a experimenta situaţii şi trăiri noi, intr-un cadru informal, relaxat.
  • BENEFICIU SOCIAL SCONTAT: Tabara de vara este o activitate care contribuie la integrarea in comunitate a persoanelor cu dizabilitati intelectuale. Pentru cei mai mulţi dintre tinerii cu dizabilităţi intelectuale participanţi, tabăra de vară organizată de Fundaţia Pentru Voi reprezintă singura oportunitate de a călători, de a se bucura de munte, de a petrece un timp în afara Timişoarei. Unii dintre ei nu au această posibilitate din cauza sărăciei din familie, iar alţii din cauza obstacolelor create de dizabilitate: tulburările de comportament şi nevoile speciale necesită sprijin de specialitate.
  • DESCRIERE: Fundatia Pentru Voi organizeaza anual cate doua tabere de vara la munte pentru persoanele cu dizabilitati intelectuale. Aceste tabere de vara vin să completeze paleta de activități oferite persoanelor cu dizabilităţi intelectuale, reprezintând o oportunitate, de multe ori singura de a se bucura de o vacanță, de relaxare, activități de loisir și totodată de a învăţa într-un cadru informal. Aceste tabere vor oferi echipei de specialişti care va lucra cu persoanele cu dizabilităţi intelectuale libertatea de a dezvolta conţinuturi şi exerciţii specifice nevoilor particulare ale beneficiarilor.
  • ACTIVITATI:
  • RESURSE IMPLICATE:
  • financiare:
  • umane: psihologi, medic, pedagogi sociali
  • materiale: materiale didactice.
  • REZULTATE (criterii de succes masurabile): rezultate: numar participanti persoane cu dizabilitati- liste de prezenta activitati de socializare desfasurate: program zilnic, fise de monitorizare individuale
  • COMUNICARE & MEDIA: comunicat de presa- indicator numar de aparitii postari pe pagina de FB a Fundatiei (7600 urmaritori)- impactul, nr. vizualizari.
This entry was posted in Club, Stiri and tagged , . Bookmark the permalink.