Minuta sedintei din 23.02.2009 si Ordinea de zi 02.03.2009 – Hotel Timisoara

Minuta sedintei din 02.03.2009, ora 19.30, hotel Timisoara

1. Feedback de la Seminarul Fundatiei Rotary – Akbar B.
– A fost prezent Thomas Watzenbock din Austria – coordonator  regional al Fundatiei Rotary International 2007-2010 pentru Zona 14 (Est) si un numar mare de participanti reprezentand peste 40 de cluburi.
– s-a reamintit datoria asumata de a dona 1000 USD anual / club fundatiei RI pentru programul ANTIPOLIO.
In urmatorii 3 ani fundatia RI va aloca suma de 300 ml.usd,Fundatia Bill Gaters 355 ml.usd si Guvernele Germaniei si Angliei 280 ml.usd.
– s-a reamintit EREY (Every Rotarian Every Year); 50 USD / an / membru
– Stafeta Rotary – proiect propus de RC Timisoara prin TMB a fost aprobat ca proiect la nivelul districtului
– PETS – va avea loc in 27-29 Martie Hotel Marriott Bucuresti

2. In urma finalizarii MG cu RC Arundell clubul nostru va primi 110 scaune cu rotile. Eugen B. va centraliza propunerile pentru unitatile beneficiare din Timisoara (Spitale, aeroport, centre de ingrijire etc). Ar trebui sa stim eventuale marimi.

Cate 5 scaune se vor dona cluburilor: Buzias, Jimbolia, Lugoj si cate 10 la Arad / Resita / Caransebes, in cadrul unor actiuni comune.

Responsabil subiect: Eugen Boia

3. Centrul de minori de pe strada Corbului soicita un ajutor in urma lipsei de finduri.

Eugen B. va afla despre ce este vorba si ne va informa.

4. Organizarea turneului de fotbal – Cupa Paul Harris,  Buzias – Valentin C.

– duminica 01.03.09,colegul nostru Tinu Banu ne-a oferit  terenul Banu sport intre orele 17 si 18 pentru antrenament;  înscrisi: Rudi, Vali Bota, Horia, Andrei, Dan Biris si Vali C.

5. Avansare proiect Nu te Pune cu Timisorenii – Lia L.

– avem grafica pentru mash
– primaria a aprobat 0 taxe de afisare
– Fundatia Bega a oferit locatiile Electrotimis, Electromotor, vis-a-vis de Kaufland etc
– Mioara Simcelescu a oferit cazarma U ca loc de afisare

– vizibil la www.nutepunecutimisorenii.ro

5. Prezentare rezultatului financiar pentru primul semestru al anului rotarian 2008 – 2009

– s-a discutat pe tema proiectelor, in special cele viitoare; trebuie stabilite prioritatile functie de resursele diponibile
– s-a identificat necesitatea stabilirii de bugete si alocare lor pe actiuni in avans
– Radu Bufan, Nicu Bibu si Marian Mocan se vor implica in reorganizarea datelor spre un format mai usor de inteles
– s-a propus inchiderea proiectului Noble Brass, dupa clarificarea veniturilor obtinute anul trecut in urma proiectului, si anume donarea de echipamente specifice catre Salvamont Resita.

S-a reamintit ca in conformitate cu regulamentul RI si al clubului, in luna Iulie trebuie sa aiba loc predarea – primirea la nivel de presedinte a situatiei financiare din anul rotarian anterior cu accent pe proiectele translatate in anul urmator si a modalitatii de finantare a acestora

6. Diverse

In data de 8 Martie, ora 18 la Filarmonica Banatul, suntem invitati la un concert special organizat in cinstea doamnelor.

Prezenta: 27 membri din 57

Sedinta RC TIMISOARA: Luni 23.02.2009, ora 19.30, Hotel Timisoara

1. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M.

2. Organizarea turneului de fotbal – Cupa Paul Harris,  Buzias – Valentin C.

3. Avansare proiect Nu te Pune cu Timisorenii – Lia L.

4. Discutarea proiectelor viitoare

5. Diverse

Alte informari

1. Martie – Rotary Literacy Month

Combating illiteracy has been a focus of Rotary International since 1986 – and for good reason. UNESCO estimates there are 862 million illiterate adults in the world and about two-thirds of them are women. Millions more are functionally illiterate, without the reading and writing skills necessary for everyday life. The United Nations has identified illiteracy as a major obstacle to economic, political, and social development.

13.03 – Ziua Mondiala Rotaract

2. Reminder:  Proiectul Omul si Cartea- Poze pliant RCT 2008 – Cotizatia 2008 – 2009: 200 EUR si 500 RON (Horia Visoiu) – Comitetul de actiune "Punte peste Decenii" (80 de ani)  – Donarea sumei de 200 de RON pentru sinistrati  – Alta Badia (Martie 2009 – SKI)

Nu uitati de calendarul din site, www.rotarytm.ro pentru a vedea evenimentele apropiate si galeria foto pentru imagini de la actiunile si proiectele realizate. (inclusiv bal)

Formular de propunere membrii noi:
(click pe link)

3. Sarbatoritii lunii Martie:
Valeriu Bold 13 – Lighezan Dan 20 – Copaci Oltea 22
Badescu Adrian 23

This entry was posted in Mail Minuta 2008 - 2009. Bookmark the permalink.