Minuta sedintei din 16.02.2009 si Ordinea de zi 23.02.2009 – Hotel Timisoara

Minuta sedintei din 16.02.2009, ora 19.30, hotel Timisoara

1. Prezentarea scurt metrajelor "Români in Serbia" realizate de realizatorul TV Constantin  Marascu si reporterul Adriana Dolcianu. S-a identificat nevoia de carte. Poate fi o continuare a proiectului "Omul si Cartea".

2. Prezentare pe tema ‘Istoria Banatului’. Invitat istoricul  dl dr. Ioan Hategan- Discutarea cererii pentru sprijinirea aparitiei manualului scolar – Istoria Banatului.

– beneficiari: 35.000 de elevi
– costuri acoperite in parte de Consiliile Judetene si Locale
– propunere de coparticipare la costuri de catre cluburile Rotary din Banat
– propunere de realizare a unui concurs tematic "Istoria Banatului" –
S-a hotarat implicarea clubului in acest proiect dupa ce si celelalte cluburi din zona Banatului vor lua decizia privind numarul de carti care se vor cumpara. tinand cont ca se va mentiona la tiparire  participarea cluburilor.

3. Prietenul Jurca C. ne-a invitat personal la Balul de caritate RC Timisoara Ripensis, 28.02.2009 ora 19 Hotel Continental (200 RON / persoana) – confirmare pana in 19 Februarie (joi)

4. Prezentarea invitatului Alfred Heimann – Past President al RC vancouver Sun Rise (club din 1984)  breakfest club (intalnire la 8:30 a.m.) – 56 membrii

5. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M.

Diana A. va strange confirmarile de participare.
Rugamintea comitetului este ca cine doreste invitarea unor personalitati / straini / oficialitati sa anunte pentru a stabili o cale de comunicare.
Bugetul estimativ al actiunii: 30.000 EUR
Invitat special: Lior Suchard –  www.liorsuchard.com

6. Organizarea turneului de fotbal – Cupa Paul Harris,  Buzias 27 – 29 martie 2009 – Valentin C.

Deocamdata s-au inscris in echipa Vali, Marian si Rudi. Mai avem nevoie de prieteni jucatori. Eventual sa apelam si la celelalte cluburi din Timisoara.

7. Diverse

Radu Bufan – propune inaintarea catre District si impreuna catre guvern a unui proiect de modificare a legislatiei privind ONG-urile. Urmeaza o propunere concreta si discutarea la nivel de district.

Prezenta: 26 membri din 57

Sedinta RC TIMISOARA: Luni 23.02.2009, ora 19.30, Hotel Timisoara

1. Feedback de la Seminarul Fundatiei Rotary – Akbar B.

2. Prezentare venit si cheltuieli pe proiecte semestrul I

3. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M.

4. Organizarea turneului de fotbal – Cupa Paul Harris,  Buzias – Valentin C.

5. Avansare proiect Nu te Pune cu Timisorenii – Lia L.

6. Diverse

Alte informari

1. Februarie – Intelegere Mondiala (accentuarea rolului Rotary in buna intelegere mondiala)

23 Februarie – aniversarea primei sedinte a Rotary International

2. Reminder:  Proiectul Omul si Cartea- Poze pliant RCT 2008-Cotizatia 2008 – 2009: 200 EUR si 500     RON (Horia Visoiu) – Comitetul de actiune "Punte peste Decenii" (80 de ani)  – Donarea sumei de 200 de RON pentru sinistrati  – Alta Badia (Martie 2009 – SKI)

Nu uitati de calendarul din site, www.rotarytm.ro pentru a vedea evenimentele apropiate si galeria foto pentru imagini de la actiunile si proiectele realizate. (inclusiv bal)

Formular de propunere membrii noi:
(click pe link)

3. Sarbatoritii lunii Februarie:
Ionel Cioca 1.02 – Motoc Andrei 6.02 – Boia Eugen 21.02
Emil Cristescu 22.02
"La Multi Ani"

This entry was posted in Mail Minuta 2008 - 2009. Bookmark the permalink.