Spitalul de copii „LOUIS ȚURCANU”

Inaugurare: 19.09.2013

Echipament donat:

• 6 paturi cu saltele – speciale pentru pacienţii cu arsuri
  • Tanc de hidroterapie pentru pacienţii cu arsuri
  • 6 monitoare pentru pacienţi (monitoizare completă a tuturor parametrilor pacientului)
  • Staţie centrală de monitorizare
  • 5 monitoare pentru pacienţi – mobile

Accesorii: cabluri EKG,cabluri de legatură, suporţi de montare a monitoarelor,electrozi pentru monitorizare, sonde monitorizare, hârtie de înregistrare. O echipă de tehnicieni au realizat instalarea şi punerea în funcţiune a echipamentelor şi au instruit personalul spitalului.

Valoarea celor două proiecte, inclusiv transportul, instalarea şi instruirea personalului: 120000 dolari.

Finanţarea proiectului a fos asigurată de:

• RC Oklahoma City
  • RC Timişoara
  • RC Budapest-City
  • RC Munich Englisher Garten
  • RC Stockholm Bormmaplan
  • RC Nove Zamki
  • RC Kadikoy (Turcia)
  • District 5750 (SUA)
  • District 2241 (România şi Rep. Moldova)
  • District 2350 (Suedia)
  • District 2240 (Cehia si Slovacia)
  • Fundaţia Rotary International

Furnizarea echipamentelor, echipa de tehnicieni si toate problemele de logistica au fost asigurate de Organizatia ASSIST INTERNATIONAL. Presedintele acestei organizatii, Robert (Bob) PAGETT, a fost alături de noi de la începutul proiectului și a fost prezent prezent în România coordonand transportul, instalarea echipamentelor și instruirea personalului.

Inițiativa acestui proiect apartine d-lui Marius Dugulescu care împreuna cu Bob Pagett a prezentat proiectul rotarienilor de la RC Oklahoma City. Apoi prin intermediul lui Emilian Popovici a luat legătura cu clubul nostru. Cazarea echipei de tehnicieni și a lui Bob Pagett a fost asigurata de Fundatia Dugulescu la Casa Sperantei.

Un rol deosebit l-a avut d-l Henning Sorknaes, Președinte 2012-2013 al RC Budapest- City care a atras și alte cluburi în acest proiect.

This entry was posted in Proiecte, Proiecte mari. Bookmark the permalink.