„Promenada Inimilor” în Parcul Copiilor

Cluburile Rotary din D 2241 împreună cu Fundaţia Română a Inimii şi Societatea Romana de Cardiologie vor organiza duminică, 28 septembrie, ora 11, în Parcul Copiilor din Timișoara, „Promenada Inimilor”.

Obiectivul programului „Promenada Inimilor” este acela de a încuraja persoanele de toate vârstele să facă mișcare, ca parte importanta a prevenției cardiovasculare.
“La fiecare 30 de minute, un român face infarct miocardic. Unul din trei români suferă de hipertensiune arterială. Şapte milioane de români suferă de una dintre manifestările generalizate ale bolilor cardiovasculare. Toate aceste boli pot fi prevenite, iar mişcarea zilnică este elementul central al optimizării modului nostru de viaţă. Noi ne-am pus inima la treabă. Tu ce faci?”, spune prof. dr. Dan Gaiţă, preşedintele Fundaţiei Române a Inimii. Fundaţia Română a Inimii în parteneriat cu Cluburile Rotary din D.2241 sărbătortește anul acesta „Ziua Mondială a Inimii” alături de 35 de orașe din România (în parteneriat cu Republica Moldova). Primii 100 de participanți vor fi primi personalizat dedicat acestui eveniment.

This entry was posted in Actiuni, Club, Proiecte, Sanatate. Bookmark the permalink.