Zece şcoli de nota zece: Rotary Cetate Timişoara a mai introdus apă curentă în cinci şcoli

În cadrul proiectului “Zece şcoli de nota 10”, Clubul Rotary Cetate Timişoara a făcut foraje şi introdus apă curentă, inclusiv la grupurile sanitare, în alte cinci unităţi şcolare –cinci grădiniţe şi două şcoli din Cebza, Macedonia şi Luncanii de Jos.

“Am vrut să arătăm că se poate cu un mic suport financiar. Pare ireal că, în 2014, în Timiş mai sunt şcoli care nu beneficiază de un elementar lucru –apa”, a declarat Cosmin Grapini, viitorul preşedinte al clubului. “Am făcut ce trebuia, un fapt ce ţine de civilizaţie, fiindcă este incredibil că în acest an mai există unităţi şcolare unde nu există apă. Curajul de a continua e ceea ce contează”, a declarat Ilie Truţ, preşedintele în exerciţiu al Clubului Rotary Cetate Timişoara. Preţurile lucrărilor au fost: 34.000 lei în Cebza şi Macedonia, forajele 14.500 lei, iar în Luncanii de Jos, 9.400 lei. De asemenea, în Izvin, rotarienii renovează clădirea bibliotecii.

This entry was posted in Actiuni, Educatie, Proiecte and tagged . Bookmark the permalink.