Minuta sedintei din 15.09.2008 si Ordinea de zi 22.09.2008 – Hotel Timisoara

Prezentarea invitatiilor:

– Adina Horablaga, director al Agentiei de mediu,
– Adrian Orza si Sorin Grindeanu , vice-primari ai Timisoarei
– Alexandru Sumski – dirijor , rotarian si cetatean de Onoare al Municipiului Timisoara
– Lorena Rusovan ,reprezentat District Director-Fellowship,
– Dan Margean ,vicepresedinte Clubului Rotary Ripensis
– reprezentanti ai Rotaract Timisoara
– reprezentanti ai Interact Timisoara
– Maria Simcelescu – Director General Hotel Excelsior

S-au pus in discutie actiunile ce se vor desfasura sub motto-ul “Timisoara oras sanatos “

1. "Bega Duck Race- Cursa Ratustelor”, un proiect de amploare ce are conotatii atat in ceea ce priveste educatia ecologica a timisorenilor, cat si la nivel social si cultural. Acest proiect vizeaza tragerea unui semnal de alarma in ceea ce priveste calitatea apei din oras si curatenia pe malurile canalului Bega, dar si valorificarea potentialului turistic si cultural al acestui curs de apa.

2. Nu te pune cu Timisorenii – Lia L. a prezentat proiectul ce se va derula in parteneriat cu diverse organizatii, pe timp de un an. Din partea d-nei director de la agentia de mediu si a celor doi viceprimari avem suportul si deschiderea catre semnarea unui protocol intre Agentie, PMT si RCT.

Adrian Orza a propus includerea proiectului in Agenda Culturala 2009. Cererea de finantare trebuie depusa pana cel tarziu luna Otctombrie.

3. "Saptamana mobilitatii europene”, actiune prezentata de d-na Adina Horablaga, directorul Agentiei de Mediu si care promoveaza o atitudine ecologica si de respect fata de mediu prin propunerea unor modalitati alternative de deplasare( pe jos sau cu bicicleta), in scopul reducerii poluarii, actiune ce se va desfasura in perioada 16-22 septembrie.

S-a discutat despre actiunile ce trebuie intreprinse la nivel de autoritati locale, pentru asigurarea conditiilor optime de desfasurare a evenimentelor.Reprezentatii primariei si-au exprimat suportul pentru aceste actiuni.

Prezenta: 24 de membri

4. Diverse

4.1. Lia L. a facut o scurta trecere in revista a implicarii in actiuni caritabile a d-nei Maria Simcelescu, cu accent pe sponsorizarea de 10.000 RON oferita cu ocazia actiunii Bega Duck Race – Cursa Ratustelor

4.2. Densificare si dezvoltare urbana durabila. (6-7 OCtombrie 2008) evenimentului organizat de Facultatea de Arhitectura Timisoara (Catedra Urbanism) impreuna cu Primaria Mun. Timisoara (Dir. Urbanism) pe perioada 6-7 octombrie 2008 in parteneriat cu clubul Rotary Timisoara. Colegul nostru Ovidiu S. participa cu jumatate din suma necesara organizarii cocktail-ului (2.000 RON)

4.3. Puiu Iliesu a anuntat dezbaterea publica pe tema brand-ului Timisoara – Open Art City. S-a propus realizarea unui brand / logo al Timisoarei, prin initierea unui concurs de proiecte.

4.4. Rudi W. a reamintit de festivalul vinului de la Chisinau, 10 – 12 Octombrie 2008. Doritorii de a participa, sunt rugati sa il contacteze.

4.5. Harald Z. a reamintit de intalnirea din Martie 2009, de la Alta Badia – Italia, cu ocazia unui concurs mondial rotarian de ski. Cine doreste sa participe, este rugat sa ia legatura cu el.

Sedinta RC TIMISOARA: Luni 22.09.2008, ora 19.30, Hotel Timisoara

1. Prezentarea actiunilor intreprinse cu ocazia Saptamanii mobilitatii europene – actiunea de la Gradinita nr. 36 si Scoala Generala 16. Reamintim cu aceasta ocazie rugamintea de a participa luni, 22 Septembrie intre orele 12 – 14 la actiunile din B-dul Parvan si Parcul Central.

Galerie Foto: http://www.bighost.ro/rotary/16_22_08_08/

2. "Bega Duck Race- Cursa Ratustelor”, stadiul proiectului si actiuni imediate.

Programul manifestarii Bega Bulevardul Verde:

3. Activarea Comitetului de organizare a Balului Rotary din 28 Noiembrie 2008.

4. Adoptarea Regulamentul intern al clubului

5. Rotary 80 de ani – definitivarea componentei comitetului

6. Diverse

Alte informari

1. Septembrie – luna pentru Noua Generatie (Tineri) se pune accent pe orientarea Rotary spre tineret

2. Reminder: Cotizatia 2008 – 2009: 200 EUR si 500 RON (Horia Visoiu) – Proiectul Omul si Cartea – Comitetul de actiune "Punte peste Decenii" (80 de ani)  – Donarea sumei de 200 de RON pentru sinistrati – Poze pliant RCT 2008 – Alta Badia (Martie 2009 – SKI) – Regulament Rotary Club Timisoara –  Viena / Decembrie 2008 – Bega Duck Race / Cursa ratustelor (04.10)

3. Sarbatoritii lunii Septembrie:
Iliesu Petru 12.09 – Ostaficiuc Constantin 12.09 – Onu Laila 14.09 – Maruhn Rolf 16.09 – Sandor Ovidiu 20.09 -Daniel Marcu 20.09 – Bibu Nicolae 27.09 – Susana Rotariu 29.09 – Aron Adrian 30.09
"La Multi Ani!"

Cu prietenie

Bogdan Aungurence
secretary

Rotary Club Timisoara – Implica-te. Actioneaza. Serveste!
District 2241 Romania si Republica Moldova
Rotary International

Tel:      + 40 744 570 500
Fax:     + 40 256 214 969

Email: bogdan@romcomshop.ro

www.rotarytm.ro  –   www.rotary2241.org  –   www.rotary.org

This entry was posted in Mail Minuta 2008 - 2009. Bookmark the permalink.