Balul Rotary Timisoara 21.11.2009

In acest an, Balul Rotary Timisoara a fost organizat in scopul strangerii de fonduri pentru proiectele :

• Centrul de Excelenta – in sprijinul copiilor supradotati provenind din mediul  rural ;
  • Bursele Rotary – in sprijinul elevilor cu rezultate deosebite la Olimpiade ;
  • Adapostul de Tranzit – in sprijinul persoanelor fara adapost ;
  • Casa Cristian – in sprijinul persoanelor cu dizabilitati intelectuale ;
  • SOS Cultura – in sprijinul institutiilor de cultura si al accesului la manifestatiile culturale al persoanelor cu dificultati materiale

• Sinagoga din Cetate – reconditionarea si introducerea in circuitul cultural al unui monument istoric de valoare europeana ;
  • Bunici fara Nepoti – in sprijinul persoanelor de la Caminul de Batrani din Timisoara
  • Nu te pune cu Timisorenii – in sprijinul Primariei Timisoara pentru a locui cu totii intr-un oras mai curat si mai civilizat ;
  • Stai la Scoala – proiect desfasurat de Rotaract Timisoara in sprijinul elevilor din mediul rural ;
  • Arta prin ochii celor cu sindromul Down – proiect desfasurat de Interact Timisoara in sprijinul copiilor cu sindromul Down .

.
Noutatea acestui an a constituit-o faptul ca fiecarui proiect i s-a asociat un obiect de licitatie , donat de cate un membru al clubului , iar participantii la bal au avut ocazia sa doneze sume de bani pentru proiectele care li s-au parut mai interesante si numai cele mai mari oferte au continuat licitatia pana la adjudecarea obiectului .In acest fel mai multe persoane au avut satisfactia de a contribui la proiectul favorit .

Atmosfera de prietenie ,ambianta eleganta , momentele artistice sustinute de cei mai talentati rotarieni si muzica de calitate au asigurat reusita balului.

This entry was posted in Stiri. Bookmark the permalink.