Scrisoare Guvernator Martie 2007

Dragi prieteni,

Fara stiinta de carte, toate cuvintele scrise pe care le intalnim zi de zi – nu doar in carti si ziare, dar si in harti, tabele, semnele strazii si afise – sunt mistere si blocaje in calea integrarii in societate.

“Pentru mine-spune Presedintele RI Bill Boyd, sa invat pe cineva sa citeasca este unul dintre cele mai recompensatoare acte imaginabile. Tot ce ma costa este rabdarea si timpul meu, si recompensa este incalculabila

Ca nimic altceva, stiinta de carte este o piatra de temelie impotriva saraciei. Este un dar pentru propria incredere, una care poate fi transmis liber de la o generatie la alta. Odata ce exista acesta dorinta de carte intr-o familie, este acolo pentru a sta acolo, parintii culti vor creste copii culti. Parintii culti cresc copii mai sanatosi , ale caror orizonturi vor fi mai largi de casa si orasul lor. Stiinta de carte, literalmente, deschide o noua lume.”

De multi ani, Rotarienii au fost activi in eforturile lor de a reduce analfabetismul, de a construi scoli si de specializa profesori, de a servi in colectarea si distribuirea cartilor si a materialelor audiovizuale in biblioteci. Rotarienii lucreaza impreuna cu Guvernele sa creeze proiecte la scara -larga de a scote duplicate literare din intreaga lume. In 1997, Consiliul Director al Rotary International a desemnat luna Iulie ca luna a Literaturii, o oportunitate perfecta pentru cluburile Rotary de a-si dezvolta propriile proiecte literare si de asemenea de a sublinia importanta eforturilor rotarienilor in eradicarea analfabetismului.

• 98% dintre persoanele analfabete se afla in tari in curs de dezvoltare
• 50% dintre persoanele analfabete se afla in India si China
• mai mult de 50% din populatia Africii este analfabeta
• 2/3 dintre persoanele fara cunostinte elementare de literatura si matematica sunt femei
• mai mult de 130 milioane de copii care au varsta potrivita nu merg la scoala

In iunie 2002, Consiliul Director al RI a fost de acord sa inte intr-o cooperare de 3 ani cu Asociatia Internationala petru Citit – o comunitate de cititori profesionisti cu aproximativ 80 000 de membrii in aproape 100 de tari, care promoveaza opere literare, sustine cititului si comunicarea prin metode avansate in intreaga lume. Acest acord incurjeaza rotarienii si membrii IRA sa impartaseasca resursele si informatiile, sa dezvolte proiecte literare si sa promoveze Ziua Internationala a Literaturii pe 8 septembrie in fiecare an. Capaciatea de a citi, de a scrie si de a face simple probleme de matematica este nu numai critica in progresul si prosperitatea fiecaruia, dar este necesara si pentru supravietuirea individului intr-o societate moderna. Proiectele literare si cele de matematica permit rotarienilor sa contribuie creativ in construirea culturilor natiunale, in reducerea saraciei si in deschiderea de noi oportunitati a celor care au nevoie de ele.

Demonstrati-va devotamentul catre literatura prin dezvoltarea proiectelor in cadrul comunitatii. Mai jos veti gasi cateva idei pentru proiecte internationale pe care cluburile voastre le pot lua in consideratie.

* aplicati pentru granturile Fundatiei Rotary de a stabili programe literare pentru fete si femei, cooperati cu un partener international dintr-o tara cu o rata mare de femei analfabete
* stabiliti un program cu un centru literar, cu o biblioteca unde oamenii pot venii sa citeasca si de a se intalni cu profesori particulari
* sponsorizati un mic-dejun de afaceri, invitati manageri si directori executivi locali care sa auda despre eforturile literare din intreaga lume
* organizati un public constient de aceasta campanie de incurajare a parintilor de a citi copiilor lor
* oferiti-va sa formati grupuri scolare in sate, si sa sponsorizati o scoala pentru fete cu profesoare
* donati carti studentilor si bibliotecilor scolare in tara si in strainatate
* planificati ore de citit in bibliotecile locale in care membrii cluburilor pot citi copiilor * oferiti protectie copiilor ai caror parinti participa la cursurile literare

• recompensati studentii care citesc cele mai multe carti, care castiga concursuri de ortografie sau mediati-i pe altii
Sunt convins ca implicarea in aceasta directie in comunitatea voastra va face o transpunere practica a ceea ce se cere de la noi in acesti ani: “Lead The Way.”

Viorel Adrian Nicolaescu
Guvernator D 2241

This entry was posted in Stiri. Bookmark the permalink.