Minuta sedintei din 09.03.2009 si Ordinea de zi 16.03.2009 – Hotel Timisoara

Minuta sedintei din 09.03.2009, ora 19.30, hotel Timisoara

1. Ora guvernatorului D-2241, Marta Maria Mocanu a prezentat cateva din proiectele districtuale, si anume:

– POLIO – donarea sumei de 1.000 USD per club timp de trei ani pentru echilibrarea donatiei facute de Bill si Melinda Gates (se va creea un subcont special)
– plantarea de copaci (propunere de plantare 80 de copaci in parcul rotary cu ocazia 80 de ani)
– eveniment multicultural in Italia; un grup de copii va participa in orasul Urdino, la actiunea Strada Solidaritatii, unde se vor expune spre vanzare obiecte romanesti. RCT a facut cadou 4 tablouri medalion cu monumente si figuri românești.
– Stafeta Ciclista, proiect initiat de RCT este districtual; urmeaza discutii cu Jimbolia pentru startul actiunii (continuare Jimbocicleta si actiune TMB)

Anuarul 2008 – 2009 va fi prezentat la PETS
Conferinta Districutala va avea loc in 29 – 31 Mai la SINAIA
DG a facut apel la cresterea numarului de membri pana la 1 Iulie 2009 cu minim 2.

In urma seminarului de la Bucuresti, Akbar este presedintele pe relatia cu Rotaract – DRC District 2241

Marian Mocan, nominalizat la functia de Guvernator al D-2241 se bucura de sprijinul scris al celor mai multor cluburi din cei propusi

2. Akbar B. – presedintele RCT a prezentat un rezumat al proiectelor Rotary Club Timisoara.

3. S-a aprobat organizarea unei sedinte / mese comune cu reprezentanti ai RC Zrenjanin (50 de rotarieni vor participa la actiunea Fillarmonicii din 9 Mai.

4. In 21 Martie este intalnirea TMB la Subotica – cine doreste sa participe, poate sa se inscrie la Mihai Avram

5. Diverse

5.1. Diana A. a prezentat vizita in Finlanda

5.2. Organizarea turneului de fotbal – Cupa Paul Harris,  Buzias – Valentin C.
    IMPORTANT: Data turneului s-a schimbat, pentru 3 – 5 Aprilie 2009

5.3. Miercuri are loc lansarea oficiala a campaniei NU TE PUNE CU TIMISORENII in prezenta presei

5.4. Discutarea propunerii venite partea Fundatiei Pentru Voi, prin Laila pentru ziua Rotary pe santierul deschis pentru casa Cristian. – s-a propus organizarea unei intalniri informale, actiune si distractie  (Munca, Grill si Karaoke) la inceput de Aprilie.

Prezenta: 26 membri din 57

Sedinta RC TIMISOARA: Luni 16.03.2009, ora 19.30, Hotel Timisoara

Invitat la sedinta de club, primarul orasului Timisoara, dl. Gh. Ciuhandu.

1. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M. (Modelul invitatiei)

2. Organizarea turneului de fotbal – Cupa Paul Harris,  Buzias – Valentin C.
    IMPORTANT: Data turneului s-a schimbat, pentru 3 – 5 Aprilie 2009
   STABILIREA ECHIPEI – termen limita de inscriere 16.03.09

3. Stabilirea participarii la intalnirea TMB, Subotica 21 Martie – Termen limita Inscriere 16.03 la Mihai AVRAM

4. Diverse

Puiu I. va prezenta o propunere de proiect.

Alte informari

Invitatie Rotary 80 de ani la Bucuresti si in Romania, organizat de RC Bucuresti in 25.04.2009 (modificari fata de programul initial: condesarea evenimentelor intr-o zi si reducerea costului de participare). Invitatia se poate descarca de aici:
http://www.bighost.ro/rotary/materials/Invitatie%2080%20ani.doc (click pe link)

1. Martie – Rotary Literacy Month

Combating illiteracy has been a focus of Rotary International since 1986 – and for good reason. UNESCO estimates there are 862 million illiterate adults in the world and about two-thirds of them are women. Millions more are functionally illiterate, without the reading and writing skills necessary for everyday life. The United Nations has identified illiteracy as a major obstacle to economic, political, and social development.

13.03 – Ziua Mondiala Rotaract

2. Reminder:  Proiectul Omul si Cartea- Poze pliant RCT 2008 – Cotizatia 2008 – 2009: 200 EUR si 500 RON (Horia Visoiu) – Actiune "Punte peste Decenii" (80 de ani)  – Donarea sumei de 200 de RON pentru sinistrati  – Alta Badia (Martie 2009 – SKI)

Nu uitati de calendarul din site, www.rotarytm.ro pentru a vedea evenimentele apropiate si galeria foto pentru imagini de la actiunile si proiectele realizate. (inclusiv bal)

Formular de propunere membrii noi:
(click pe link)

3. Sarbatoritii lunii Martie:
Valeriu Bold 13 – Lighezan Dan 20 – Copaci Oltea 22
Badescu Adrian 23

This entry was posted in Mail Minuta 2008 - 2009. Bookmark the permalink.