ROTARY GALA & PAUL HARRIS FELLOW RECOGNITION

ROTARY GALA & PAUL HARRIS FELLOW RECOGNITION

ROTARY CLUB TIMIȘOARA SE REINVENTEAZĂ ÎN ”A SLUJI MAI PRESUS DE SINE”. Evenimentul numărul unu al Rotary Club Timișoara a îmbrăcat în acest an un concept ușor schimbat: ”Rotary Gala & Paul Harris Fellow Recognition”. Un eveniment complex, prin care comunitatea rotariană și-a dorit nu doar să marcheze principalele repere ale anului sau să adune fonduri pentru proiectele destinate comunității locale ci și să evidențieze eforturile companiilor și a persoanelor fizice cu un marcat grad de responsabilitate socială. evenimentul a fost deschis de către Președintele Rotary Club Timișoara, Adrian Bădescu, în prezența Guvernatorului D.2241 – Milian Sopoian și a I.P.S. Ioan Mitropolit al Banatului.

ROTARY SOCIAL RESPONSIBILITY RECOGNITION. Mai multe companii timișorene au primit recunoașterea de parteneri de responsabilitate socială ai Rotary Club Timișoara, prin susținerea și implicarea în comunitatea locală: Profi Rom Food și Elbromplast (”Platinum Excellence”); Carmen Rusmir, Clinicile Medici’s, Litens, Rossini, Av. Sergiu Stănilă, Zoppas, Consulatul Mexicului în Timișoara (”Platinum Recognition”); Camera de Comerț Italiană în România, Draexlmaier, Hitch&Mosher, Elba, Carmen Mataragiu, Metaltim – Galeria 1 – Iosefin Residence, Pasmatex, Cristian Stoica, Dr. Caius Streian (”Gold Recognition”); Agassi, Asprilia, Banat Car, Banuinvest, Berg Banat, Dr. Cristina Bratu, GIA Consulting, Delia Golcea, Eta2U, Gabbro, Grimet, IHM, Dr. Bogdan Mureșan, Horațiu Pîrvulescu, Sar Security, Spitalul Premiere, Dr. Anca Sava, Dr. Adalbert Schiller, Fundația Timișoara 89, Venue Events, Dr. Horia Zaharia, Ziua de Vest (”Silver Recognition”).

FUNDRAISING ȘI EFECTE SOCIALE. Evenimentul rotarian a reunit 360 de participanți, 89 de parteneri și a realizat un efort de fundraising cu un rezultat de 120.000 de euro. Cea mai mare parte a acestor fonduri îndreptându-se spre proiectele sociale gestionate de Rotary Club Timișoara, printre care se numără: Împădurirea Rotary (centura verde a Timișoarei), Tabăra pentru persoane cu dizabilități, Complexul social Arhipelag, Oamenii care vindecă zâmbete, Performanța în satul bănățean, Proiectul Olymp etc.

Rotary Club Timișoara, fondat în 1929, parte a Rotary Internațional, reunește renumiți antreprenori locali (unii chiar din Top Forbes 500), directori generali de corporații, membri ai consulatelor din Timișoara, profesori universitari din conducerea universităților locale, președinți de fundații etc. Credința tuturor rotarienilor este A sluji mai presus de sine”.