CLUBUL ECONOMIC GERMAN LA ANIVERSAREA A 15 ANI

CLUBUL ECONOMIC GERMAN

Clubul Economic German Banat DWC-Banat a aniversat vineri 29 septembrie, 15 ani de la înființare. În cei 15 ani, pe lângă sutele de milioane de euro investite în Banat și miilor de locuri de muncă create, oamenii de afaceri germani au fost primii care au demarat restructurarea sistemului de educație din vestul țării. Pe lângă reînființarea școlilor profesionale, în sistem de învățământ dual, investitorii germani au susținut în colaborare cu universitățile din Banat specializării cu predare în limba germană. Peter Hochmuth (PH Consulting) și Dr. Christian von Albrichsfeld (Continental) au fost printre cei care au vorbit despre importanța continuării colaborării între firmele germane și școlile și universitățile din România.

Prezent la aniversare, primarul municipiului Reșița, Ioan Popa, a vorbit despre oportunitățile pe care orașul său le poate oferi posibililor investitor. Reșița încearcă să devină o opțiune serioasă pentru investitori facilitățile pe care municipalitatea le oferă, și având o forță de muncă bine pregătiră, mai ales prin organizarea în ultimii ani a învățământului dual.