Liceul Socrates şi Clubul Rotary Timişoara organizează Rocicleta 2015

Liceul Teoretic Socrates Timişoara, Clubul Rotary şi Grupul Şcolar de Industrie Alimentară, cu sprijinul Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş, organizează un interesant proiect destinat elevilor de clasele V-VIII, „ROCICLETA 2015” aflat la a VIII-a ediţie, în data de 30 iunie, de la ora 8.45.
Prof. Oltea Copaci, directoarea liceului, a explicat că astfel, cu acest prilej vor fi desfăşurate mai multe activităţi. Concursul de educaţie rutieră – Micul biciclist, cu proba teoretică – test grilă (de 5 minute) din reguli de circulaţie, de la ora  9, la Liceul SOCRATES Timişoara (Calea Bogdăneştilor nr. 32B). De asemenea va avea loc şi probă sportivă – concursul de biciclete (parcurgerea unui traseu), de la ora 1015, pe terenul Grupului Şcolar de Industrie Alimentară Timişoara (Calea Bogdăneştilor nr. 32B). Fiecare unitate şcolară poate participa cu 1sau 2 echipaje de 3 elevi, dintre care unul susţine    proba teoretică şi doi proba sportivă.  Va mai avea loc şi Concursul de jurnalism cu tematică de educaţie rutieră, care constă în redactarea unui eseu-compunere, direct pe calculator (45 minute), de la ora 915, la Liceul Teoretic SOCRATES Timişoara (Calea Bogdăneştilor nr. 32B). Juriul concursului va fi format din 3 membrii: inspectorul şcolar prof. Domolki Ladislau; directorul Liceului SOCRATES, prof. Oltea Copaci şi directorul Grupului Şcolar de Industrie Alimentară, prof. Andreea Munteanu. Vor exista 2 comisii de evaluare : La proba sportivă, preşedinte va fi dr. ing. Marius Karnyanszky, Clubul Sportiv TIBISCUS, iar la proba de limba română şi tehnoredactare, preşedinte va fi inspector Jelco Stancov.  Elevii pot veni cu bicicleta personală sau pot utiliza bicicletele puse la dispoziţie de Liceul SOCRATES Timişoara. Echipajele de elevi de pe locurile I, II, III, de la ambele concursuri (Concursul de educaţie rutieră, respectiv Concursul de jurnalism), vor fi premiate.

This entry was posted in Actiuni, Club, Educatie, Proiecte, Sport. Bookmark the permalink.