Sedinta RC Timisoara – 04.02.2008 – Hotel Timisoara 19.30 (cu completari)

Sedinta Rotary  04.02.2008
locatie:  Hotel Timisoara  – ora 19.30

ORDINEA DE ZI:

1 .   Weekend la Muntele Mic.
Horea Visoiu.

2.    INSCRIERI LA FOAR, BAL RC ALBA IULIA SI VIZITA ROTARIANA IN SICILIA.
      Deocamdata doar Lia s-a inscris la FOAR si la vizita in Sicilia.

3.    Diverse.

Minuta sedintei   28.01.2008

1 .   Prezentare manual de istorie alternativa – Timisoara / Banat.
Ioan Hategan.
S-a propus (Ioan Hategan) acordarea unei pagini catre Rotary Club Timisoara, in care sa fie prezentata si istoria Clubului Rotary in Timisoara.
Adi Aron a propus realizarea unui concurs (cu premii) pentru elevi, care sa se faca pe baza manualului de istorie alternativa a Banatului.

2 .   Prezentare stadiu CHARTARE ROTARY CLUB JIMBOLIA.
Aliakbar Barmayoun + Presedinte RC in chartare Jimbolia.
Au participat la sedinta 9 membri ai clubului din Jimbolia, impreuna cu presedintele ales.
Intalnirile regulate ale clubului sunt din 28.11.2007.
R.Dimeca propune participarea membrilor cluburilor in chartare la sedintele RC Timisoara.
M.Birlan propune inserarea unei adrese de email a RC Jimbolia intre adresele noastre de email pentru “a pastra aproape” (MTakacs@lintamed.ro)
M.Mocan propune ca RC Jimbolia sa fie inserat in anuarul Rotary ca si club in chartare.
M.Birlan si R.Dimeca propune sa se continue colaborarea pe proiecte concrete (de genul Jimbocicleta).

3.   Prezentarea atelierului de lucru “ICC” – de sambata, 26.01.2008
Daniel Marcu.
Atelierul de lucru pe tema ICC, desfasurat la Timisoara, a fost o actiune de succes. Ne putem mandri ca 1/3 din participantii la ICC si membri in diverse ICC sunt colegi ai nostri din RC Timisoara. Sunt cel putin 3 membri care sunt presedinti de ICC: Emilian Popovici (ICC Romania-SUA), Peter Bayard (ICC Romania-Elvetia), Aliakbar Barmayoun (ICC Romania-Turcia) etc.

4.    Prezentarea sedintei festive a Rotary Club Arad – de vineri, 25.01.2008
Marian Mocan.
Rotary Club Arad a fost primul club atestat (cu documente – scrisoare de atestare a infiintarii clubului in 1933), motivul de baza a sedintei festive de vineri.

5.   Actiunile viitoare propuse pentru semestrul II:
–          SOS CULTURA (A.Aron)
–          TURNEU DE GOLF (B.Aungurence)
–          CONCURS INFORMATICA “NOI INFO” (O.Copaci)
–          MANUAL DE ISTORIE ALTERNATIVA (R.Dimeca)
–          CICLISM PENTRU COMUNITATE (H.Visoiu): 1 iunie / Cicliturism Timisoara-Buzias (actiune districtuala) / jimbocicleta 2008
–          CIRCUIT TURISTIC cu monumentele istorice marcate prin placute (M.Birlan)
–          PROIECTUL ANTIDROG
–          SPRIJINIREA FILARMONICII (concert filantropic cu o formatie germana de suflatori)
–          CUPA PRESEDINTELUI
–          PROIECT SALVAMONT (Rolf Maruhn, Rudi Wisser)
–          DONAREA DE SANGE
–          PROGRAMUL DE INFRATIRE CU CLUBUL DIN RC ELST OVER BETUWE (M.Avram, L.Onu)
–          CHARTARE CLUB JIMBOLIA (Aliakbar Barmayoun)
–          WEEKEND LA MUNTELE MIC (Horea Visoiu)
–     Cautarea de documente vechi privind atestarea si istoria clubului Rotary in Timisoara (M.Birlan, R.Dimeca, M.Avram, M.Mocan)
–     Proiectul cu “Ratustele pe Bega”. S-a acceptat implicarea si sustinerea proiectului (Rudi Wisser, Rolf Maruhn).

6.   Diverse.
–          Cautarea de documente vechi privind atestarea si istoria clubului Rotary in Timisoara.
–          Continuarea proiectului cu placutele (Adi Aron)
–          15.03-16.03.2008 Weekend pe Muntele Mic (Horea Visoiu). Rugam doritorii sa se inscrie la prietenul nostru Horea Visoiu.
–          Inscrieri la degustarea de vin
–          FOAR la Sighisoara, in 29.02.2008
–          Balul RC Alba Iulia (29.02.2008)
–          Invitatie la RC Ragusa (barocco@rotaryragusa.it) – Sicilia – 24-31 Mai 2008
–          Solicitare de sponsorizare din partea Clubului Interact de 1500 RON pentru tabara districtuala. S-a supus la vot solicitarea si s-a decis sprijinirea actiunii cu sponsorizarea solicitata
–          Solicitarea unei sponsorizari a unui program de tineret “Formarea in lidersheep”), cursuri cu durata de 1 zi, cu costuri de 80 EUR pe participant. S-a solicitat sustinerea a 5 tineri (valoare totala de 200 EUR).

Cu prietenie/ Kind regards/ Mit freundlichem Gruß

Adrian Badescu
Secretary 2007-2008

———————————————————–
RC TIMISOARA < Un Gând. O Faptă. Împreună.
RI District 2241 < Romania si Republica Moldova

Tel:          +40 723 333533
Fax:         +40 256 247272
Email:       adrian@medicis.ro

www.rotarytm.ro  –   www.rotary2241.org  –   www.rotary.org

This entry was posted in Minuta 2007 - 2008. Bookmark the permalink.