Minuta sedintei din 06.04.2009 si Ordinea de zi 13.04.2009 – Hotel Timisoara

Minuta sedintei din 06.04.2009, ora 19.30, hotel Timisoara

1. Prezentare actiune proiect 4L – donare carti la Liceul Lenau Timisoara si Liceul Adam Muller Guttenbrunn – Ruediger W.

2.Prezentare actiune Buzias (cupa Paul Harris) – Valentin C.
Poze: http://www.bighost.ro/rotary/buzias_03.04.09/ (click pe link)

3. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M.

Recapitulare activitati: 22 Mai Opera urmata de Craft, este necesar a se face inscrierile cat mai rapid si plata locurilor.  23 Mai la Recas (30 EUR/persoana) si 24 Mai Altringen, propunere Radu D. (20 EUR / persoana). Avem confirmari din Italia (3) si Cehia (2)

4. Evolutie actiuni proiect Stafeta Ciclista – Aliakbar a discutat la Jimbolia detaliile evenimentului

5. Evolutie actiuni proiect "Ziua Olimpica" – Dan G. a prezentat detaliile trimise si prin mail catre colegi.  Intre 25 – 31 Mai, se vor desfasura diverse actiuni sub

6. A fost citita scrisoarea guvernatorului pentru luna Martie 2009

7. S-a hotarât participarea onorifica a RC Timisoara la evenimentul sahist organizat de Medicis (Adrian Badescu)

7. Diverse

8.1. Feedback foarte bun din Olanda de la schimbul de tineri – Laila O. (incurajator pentru urmatoarea actiune de acest gen, in toamna); la urmatoare sedinta va prezenta una (sau ambele) participante impresiile din Olanda.

8.2. Participare buna (80) la  evenimentul Left is Right (Laila O.)

8.3. Vineri, 10.04.2009 are loc Balul Sanatatii (150 RON – participarea) (Lia L.E.)

8.4. Marian Mocan, propus guvernator D-2241 2011-2012 a prezentat rezultatele votului celor treiPDG, negativ la adresa colegului nostru, dar cu vicii de procedura si presiuni nerotariene pentru exercitarea votului. (detalii Lia Lucia E, Nicu Bibu, Radu Dimeca, Marian Mocan). In consecinta, a fost supusa la vot intentia de a contesta rezultatatul acestir alegeri, aprobata in unanimitate de cei prezenti. Lia se va ocupa de redactarea ei, si o vom trimite la 10 cluburi pentru sustinere.

Extras din cointestatie: "Numărul membrilor comisiei de alegere a  guvernatorului trebuie să fie, obligatoriu, format din cinci  guvernatori, nu din trei, cum s-a întâmplat! Regulamentul mai stipulează faptul că, dacă nu  sunt cinci, atunci Preşedintele Rotary Internaţional poate desemna alte două persoane, pentru completarea echipei! Desemnarea guvernatorului s-a făcut cu numai trei persoane!"

8.5. Horea Visoiu a facut apel la plata cotizatiilor si a celorlalte restante pentru cine nu a facut-o inca.

8.6. Radu Dimeca a transmis propunerea din partea GTZ de a partcipa la Bega Bulevard, in 20 – 22 Iunie, 2009.

8.7. Ruediger ne-a informat asupra actiunii weekend sportiv (paintball) organizat de RC Ineu in 8 – 10 Mai

8.8. Lia ne propune o actiune de 2h in P-ta Operei, pe data de 21, 22 sau 23 Aprilie, impreuna cu Dan Negru in cadrul campaniei Nu Te Pune Cu Timisorenii, de exemplu civic pentru pastrarea curateniei. In sedinta urmatoare trebuie sa luam o hotarâre apropo de aceasta propunere.

Prezenta: 22 membri din 57

Sedinta RC TIMISOARA: Luni 13.04.2009, ora 19.30, Hotel Timisoara

1. Prezentarea partcipantelor la schimbul de tineri in Olanda. – Laila O.

2.Prezentarea actiunilor Stafeta Ciclista Rotary si pregatirea intalniri TMB cu ocazia startului Stafetei Cicliste ce va  desfasura la Jimbolia (31 – 2 Mai) – Aliakbar B.

3. Inscriere  la 80 de ani de Rotary in Romania si la Bucuresti si 75 de ani la Cluj 23 Aprilie.

4. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M.

5. Evolutie actiuni proiect "Ziua Olimpica" – Dan G.

6. Propunerile de membrii RC Timisoara validate de Comisia de Membership:

Dinu Dragomir – director Italo Romena Timisoara
Gelu Mateescu – director Lemahn Industries
Horia Pintea – Manager si fost director general- Schela de petrol Timisoara
Mioara Simcelescu – director Excelsior / Cerealcom
Marinel Horablaga – cadru didactic USABT – Horticultura / Consilier local
Mihai Pârvulescu – director Scoala Generala nr. 16

7.  Stadiul contestatiei rezultatului votului pentru alegerea DG 2241

8. Diverse

Alte informari

1. APRIL IS ROTARY MAGAZINE MONTH

RI produces a wealth of informational and promotional materials, many of which are available for download. Rotary 8364;(tm)s flagship publication is The Rotarian, RI 8364;(tm)s official monthly magazine. All Rotarians receive The Rotarian or one of 27 official regional magazines. RI also provides Rotary World, a newspaper for RI leaders published five times a year, and the Rotary News Basket, a weekly online newsletter.

2. Reminder:  Proiectul Omul si Cartea- Poze pliant RCT 2008 – . Proiectul Stafeta Ciclista Rotary – Actiune "Punte peste Decenii" (80 de ani)  – Cotizatia 2008 – 2009: 200 EUR si 500 RON (Horea Visoiu)

Nu uitati de calendarul din site, www.rotarytm.ro pentru a vedea evenimentele apropiate si galeria foto pentru imagini de la actiunile si proiectele realizate. (inclusiv bal)

Formular de propunere membrii noi:
(click pe link)

3. Sarbatoritii lunii Aprilie: Mihai Avram (14.04), Calin Costinas (16.04)

This entry was posted in Mail Minuta 2008 - 2009. Bookmark the permalink.