Minuta sedintei din 23.03.2009 si Ordinea de zi 30.03.2009 – Hotel Timisoara

Minuta sedintei din 23.03.2009, ora 19.30, hotel Timisoara

1. Prezentarea oaspetilor italieni Valentino Bertoli presedintele clubului Maniago Spilimbergo  impreuna cu Tiziano Chiaroto; s-au facut propuneri in vederea stabilirii unei colaborari intre cluburi; o masa comuna in viitorul apropiat.

2. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M.
– s-au trimis invitatiile interne si externe; asteptam confirmari
– s-a reamintit sarcina fiecarui membru de achitare a 8 locuri (invitati)
– Darius J. s-a oferit sa ne ajute cu apa la acest eveniment si la cele viitoare
– Lia a discutat cu Filarmonica pentru acompaniamentul muzical al grupului Soleno si inregistrarea imnului regal.

3. Evolutie actiuni proiect Nu Te Pune cu Timisorenii – Lia L.
– 3000 de autocolante au fost impartite in scoli
– a avut loc intalnirea cu directorii de scoli la Loga; participare masiva si reactii pozitive pe intrenet
– reiteram rugamintea sa accesati www.nutepunecutimisorenii.ro si sa lasati un mesaj apropo de campanie

4. Akbar a facut o scurta informare cu privire la intalnirea TMB de la Subotica exprimand regretul ca nici un membru al clubului nostru nu a fost prezent acolo. Mihai ca responsabil TMB in cadrul clubului a dat citire pv al intalnirii:
– Prezente toate cluburile, mai putin Arad si Timisoara. S-a confirmat definitiv completarea la un nr. de 3 a cluburilor sarbe si maghiare, prin cooptarea Szentes si Senta .Nici un club nu poate iesi din asociatie inainte de 3 ani ( perioada minima de participare financiara ).
– Datoriile istorice ale clubului Zrenianin nu se mai pot recupera. Asociatia va avea cate 1 proiect pe an rotarian. Acesta va fi prin rotatie in fiecare dintre cele 3 tari.
– Participarea financiara este de 500 Euro/club/an. Se achita de fiecare club IN AVANS fata de inceputul anului rotarian. Cluburile din fiecare tara isi aleg cate un reprezentant financiar. Au si fost alesi : pt. Ungaria Eziasz( de la Szeged) si pt. Serbia Istvan Sostarec( de la Subotica). Au stabilit data de 1 mai ca si cluburile romanesti sa stabileasca reprezentantul financiar.
– In 2009 nu se fac alte proiecte decat tabara. Daca se obtine cofinantarea, cheltuielile care revin pe copil sunt de 100Euro. Deci daca participam cu 3 copii, platim 300 Euro.

S-a propus destul de hotarat sa se renunte la LOGO TMB si la Sigla. Ivan Bloch a amanat luarea unei decizii si a combatut ideea, argumentand ca Logo-ul si Sigla deja reprezinta istorie rotariana si ca ne-am  muncit la ele. El a sustinut ca nu vrea sa ia decizii in numele celorlalte cluburi din tara.

Toate hotararile luate in cadrul intalnirii vor fi supuse spre aprobare cluburilor din Romania in data de 1 Mai, la Jimbolia, cu ocazia startului Stafetei cicliste.

5. Diverse

5.1. S-a hotarat decontarea cheltuielilor de participarea la PETS (inscriere activitati rotariene) pentru presedintele ales si secretar. (1450 RON). Suma reprezina cca 50% din suma necesara participarii la PETS.

5.2. Ruediger a anuntat ca, marti 31.03, in cadrul proiectului 4L, se vor preda cartlie la  Liceul Lenau.

Prezenta: 22 membri din 57

Sedinta RC TIMISOARA: Luni 30.03.2009, ora 19.30, Hotel Timisoara

1. Participa la sedinta presedintele clubului partener in proiectul 4L din Germania

2. Prezentare PETS – Emilian P.

3. Evolutie actiuni proiect Stafeta Ciclista – inscrieri comitet

4. Stabilirea datei pentru actiunea de voluntariat la Fundatia pentru Voi – formare comitet

5. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M.

6. Diverse

Alte informari

1. Martie – Rotary Literacy Month

Combating illiteracy has been a focus of Rotary International since 1986 – and for good reason. UNESCO estimates there are 862 million illiterate adults in the world and about two-thirds of them are women. Millions more are functionally illiterate, without the reading and writing skills necessary for everyday life. The United Nations has identified illiteracy as a major obstacle to economic, political, and social development.

13.03 – Ziua Mondiala Rotaract

2. Reminder:  Proiectul Omul si Cartea- Poze pliant RCT 2008 – . Proiectul Stafeta Ciclista Rotary – Actiune "Punte peste Decenii" (80 de ani)  – Cotizatia 2008 – 2009: 200 EUR si 500 RON (Horia Visoiu)

Nu uitati de calendarul din site, www.rotarytm.ro pentru a vedea evenimentele apropiate si galeria foto pentru imagini de la actiunile si proiectele realizate. (inclusiv bal)

Formular de propunere membrii noi:
(click pe link)

3. Sarbatoritii lunii Martie:
Valeriu Bold 13 – Lighezan Dan 20 – Copaci Oltea 22
Badescu Adrian 23

This entry was posted in Mail Minuta 2008 - 2009. Bookmark the permalink.