Minuta sedintei din 16.03.2009 si Ordinea de zi 23.03.2009 – Hotel Timisoara

Minuta sedintei din 09.03.2009, ora 19.30, hotel Timisoara

1. Prezentarea conferintei de presa de lansare a campaniei Nu Te Pune cu Timisoreniii

– au participat reprezentanti de la foarte multe institutii
– sunt semnate parteneriate cu presa / radio / televiziune / internet
– RC Cetate va sustine campanie prin realizarea unor mash-uri si autocolante
– Puiu propune si o initierea unei masuri legislative de "pedepsire"  celor ce nu respecta mediul

2. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M.

Participare fiecarul membru al clubului la nivel de minim 8 persoane (invitatii). Cost 70 EUR / rotarian si 60 EUR insotitor.

3. Cuvantul oaspetelui: Radu Lupoae de la RC Galati Dunarea de Jos

4. Stabilirea participarii la intalnirea TMB, Subotica 21 Martie – Inscriere la   MIhai .

5. Proiectul Stafeta Ciclista Rotary începe sa prindă forma. Rugam membrii clubului sa ne ajute in realizarea acestuia. Cine doreste sa faca pate din comitetul de organizare se poate inscrie la Akbar sau Bogdan.

6. 25 de elevi din Danemarca vor sosi la Timisoara pentru ajutor la construirea unui loc de joaca pentru copii – se va ocupa Rotaract

7. Diverse

7.1. Puiu I. a prezentat Festivalul Interrnational de Muzica (Garâna, Trei Ape) si propunerea sa ajutam intr-o oarecare formă artistii.

7.2. Diana A. a prezentat primele discuții despre participarea la Birmingham, 20.06 – 27.06 (cost cca 1700 EUR + 240 EUR avion Lufthansa – minim 15 persoana) detalii: Diana

7.3. Organizarea turneului de fotbal – Cupa Paul Harris,  Buzias – Valentin C.
    IMPORTANT: Data turneului s-a schimbat, pentru 3 – 5 Aprilie 2009

7.4. Marian M. ne invita la conferinta pe tema Fondurilor Europene (invitatia trimisa pe mail)

7.5. Laila O. ne-a anuntat plecarea fetelor din programul NGE spre Olanda

7.6. 19 – 22 Martie Tinu B. ne invita la Concursul International de Badminton

Prezenta: 26 membri din 57

Sedinta RC TIMISOARA: Luni 16.03.2009, ora 19.30, Hotel Timisoara

1. Evolutie actiuni comitet Punte Peste Decenii (80 de ani) – Marian M.

2. Evolutie actiuni proiect Nu Te Pune cu Timisorenii – Lia L.

3. Evolutie actiuni proiect Stafeta Ciclista – inscrieri comitet

4. Prezentare intalnire TMB Subotica

5. Diverse

Alte informari

Invitatie Rotary 80 de ani la Bucuresti si in Romania, organizat de RC Bucuresti in 25.04.2009 (modificari fata de programul initial: condesarea evenimentelor intr-o zi si reducerea costului de participare). Invitatia se poate descarca de aici:
http://www.bighost.ro/rotary/materials/Invitatie%2080%20ani.doc (click pe link)

1. Martie – Rotary Literacy Month

Combating illiteracy has been a focus of Rotary International since 1986 – and for good reason. UNESCO estimates there are 862 million illiterate adults in the world and about two-thirds of them are women. Millions more are functionally illiterate, without the reading and writing skills necessary for everyday life. The United Nations has identified illiteracy as a major obstacle to economic, political, and social development.

13.03 – Ziua Mondiala Rotaract

2. Reminder:  Proiectul Omul si Cartea- Poze pliant RCT 2008 – . Proiectul Stafeta Ciclista Rotary – Actiune "Punte peste Decenii" (80 de ani)  – Cotizatia 2008 – 2009: 200 EUR si 500 RON (Horia Visoiu)

Nu uitati de calendarul din site, www.rotarytm.ro pentru a vedea evenimentele apropiate si galeria foto pentru imagini de la actiunile si proiectele realizate. (inclusiv bal)

Formular de propunere membrii noi:
(click pe link)

3. Sarbatoritii lunii Martie:
Valeriu Bold 13 – Lighezan Dan 20 – Copaci Oltea 22
Badescu Adrian 23

This entry was posted in Mail Minuta 2008 - 2009. Bookmark the permalink.