Minuta sedintei din 13.10.2008 si Ordinea de zi 20.10.2008 – Hotel Timisoara

Minuta sedintei din 13.10.2008, ora 19.30, Hotel Timisoara

1. Prezentarea invitatului Jaco du Plessis din partea organizatiei Theranova, ce se ocupa cu protezarea copiilor. Exista o cerere de Matching Grant din partea RC Santa Clara – California in favoarea acestei organizatii, pentru dotarea fundatiei cu echipamente necesare producerii de proteze.

2. Au avut loc discutii privind desfasurarea Balului din 22 Noiembrie 2008 in organizarea RC Timisoara; propuneri de actiune comuna cu celelalte cluburi .S-a votat sa fie intrebate in mod direct daca doresc sa organizeze balul impreuna cu noi; pana in data de 18, acestea trebuie sa isi exprime optiunea; Propunere locatie: Restaurant Elba (decor deosebit / loc de parcare / sala incapatoare / disponibila).

Comitetul de organizare, presedinte Lia L.E. va informa clubul in data de 20 asupra acestor chestiuni.

3. Prezentarea rezultatelor financiare de la Cursa Ratustelor. Ecoul in mass-media vorbeste de la sine despre succesul acestui eveniment, care a promovat astfel imaginea clubului si a adus in prim-plan implicarea noastra in comunitate Evenimentul a fost un succes si prin prisma celor cca 50.000 RON incasati cu aceasta ocazie. Acestea sunt motive suficient de intemeiate sa ne dorim ca acest concurs sa devina traditional. Clubul multumeste tuturor celor ce au sponsorizat aceasta actiune. Se cauta inca premiul I. S-a votat pentru asteptarea doua saptamani a castigatorului apoi premiul se va dona scolii de unde provine seria castigatoare

4. Concluziile evenimentului Densificare si schimbare. Strategii de dezvoltare urbana – Ovidiu S. a prezentat desfasurarea evenimentului, considerat a fi un succes.

In acelasi timp, Ovidiu S. a invitat pe cei interesati la dezbaterea publica "Piata 700 – Poarta catre Centru". Este vorba despre un proiect de reorganizare spaţială, peisagistică şi funcţională pentru zona Piaţa 700, cu investiţii publice minimale.

5. Sosirea si prezentarea oaspetilor din Suedia – prezentarea dorintei acestora de a participa impreuna cu RC Timisoara la un Matching Grant in favoarea orgnizatiei Theranova. S-a acceptat principial propunerea de catre clubul nostru, urmand sa fie stabilite si aprobate detaliile financiare si de organizare.

6. Adoptarea Regulamentului RCT – au continuat discutii pe tema stabilirii quorumului; Radu B. a trimis via e-mail invitatia de exprimare a punctelor de vedere pe aceasta tema.

7. Diverse.

ROTARY CLUB «BELGRADE-ČUKARICA» BELGRADE-SERBIA ne invita la prima aniversare a clubului, la un an de la infiintare. Detalii (invitatia): http://www.bighost.ro/rotary/materials/inv.doc

Pregatirea mesei rotunde din 16.10.2008, pe tema "Alimentatia mileniului III" initiata de Rotary Club Timisoara si organizata cu sprijinul Universitatii de Stiinte Agricole a Banatului si al Agentiei pentru protectia mediului Timis,  d-na Adina Horablaga,director executiv.

Daniel Marcu si-a sarbatorit ziua de nastere si ne-a invitat la o degustare de vinuri austriece.

Prezenta: 23 de membri

Sedinta RC TIMISOARA: Luni 20.10.2008, ora 19.30, Hotel Timisoara

1. Prezentarea mesei rotunde pe tema alimentatiei – "Alimentatia Mileniului III", din 16.10.2008
Galerie Foto: http://www.bighost.ro/rotary/amIII/

2. Balul de Caritate 2008 – detalii prezentate de comitetul de organizare

3. Regulament RC Timisoara

4. Diverse.

Bilantul primelor trei luni de activitate din anul 2008 – 2009.
Descarca PDF: http://www.bighost.ro/rotary/materials/bilant%20activitate.pdf

Conferinta de presa si decernarea premiilor "Cursa ratustelor 2008"

Vizita la Chisinau – Ruediger W.

Fundatia“Pentru Voi” este castigatoarea premiului HANDINNOV 2008 pentru Romania

Alte informari

1. Octombrie – luna serviciilor vocationale

2. Reminder: Regulament Rotary Club Timisoara – Bal de Caritate 22 Noiembrie 2008- Proiectul Omul si Cartea- Poze pliant RCT 2008-Cotizatia 2008 – 2009: 200 EUR si 500 RON (Horia Visoiu) – Comitetul de actiune "Punte peste Decenii" (80 de ani)  – Donarea sumei de 200 de RON pentru sinistrati  –   Viena / Decembrie 2008- Alta Badia (Martie 2009 – SKI)

3. Sarbatoritii lunii Octombrie:
Lia Lucia Epure – 02.10, Oana Felician – 13.10, Daniel Marcu -13.10  Marian Mocan- 23.10 – "La Multi Ani!"

Cu prietenie

Bogdan Aungurence
secretary

Rotary Club Timisoara – Implica-te. Actioneaza. Serveste!
District 2241 Romania si Republica Moldova
Rotary International

Tel:      + 40 744 570 500
Fax:     + 40 256 214 969

Email: bogdan@romcomshop.ro

www.rotarytm.ro  –   www.rotary2241.org  –   www.rotary.org

This entry was posted in Mail Minuta 2008 - 2009. Bookmark the permalink.